איך ללמד את הילד להתרכז

ריכוז אצל ילדים

ילד קטן בן 3, לוקח את כלי הצעצוע שלו ומדמיין שהוא קודח בקיר. אחר כך הוא מרים ברווז צעצוע, עושה כמה קולות ועובר לצעצוע הבא. אחרי שהוא בנה ערימת קוביות לא גדולה כל כך הוא הולך למדף, לוקח ספר ומבקש ממני שאקריא לו.

עבור ילדים בגיל צעיר העולם מכיל ריגושים רבים בשביל לעצור הכל ולהתרכז במשהו אחד. עוד מבלי לדבר על איך עוזרים לילדים להתרכז בלימודים בבית הספר, בואו נלך כמה שנים אחורה. מחקר שנערך על ידי פרופסור מאוניברסיטת לויולה שבשיקגו התברר שילד בגיל 2.5 יכול להתרכז בצעצוע אחד במשך 4 דקות, שזה בקושי שליש ממה שילד בן 4 יכול להתרכז.

כמובן שכל ילד וילד מפתחים את יכולת הריכוז שלהם בזמן אחר ובצורה שונה, אך עדיין שווה להשקיע את הזמן והמאמץ בלאמן את הילד לסיים פאזל, לבנות מגדל יפה כי בצורה כזו או אחרת זה ישפיע עליו לא רק במשחק אלא גם בהמתנה במסעדה או בתור לרופא.

הגבילו הסחות דעת

מבוגרים טובים יותר בלנטרל רעשים ומטרדים בזמן שהם ממוקדים. בזמן שאת אולי לא תבחינו בכלב נובח בחוץ, עבור הילד שלכם זה יכול להיות בעיה. אז מה עושים? משתדלים ליצור סביבה טובה לילד בשביל לשחק. זה אומר שאם יש מוסיקה ברקע או טלוויזיה דולקת, אפשר לוותר עליהם. בנוסף לכך, תנו לילד לבחור צעצוע אחד וללכת לשחק איתו במקום אחר. כך הוא יהיה מרוכז יותר במשחק שיש לו במקום לחשוב על האפשרות לוותר ולבחור משהו אחר.

הראו עניין במה שהילד עושה

כשילד מוותר או מאבד עניין ממשהו, אתם צריכים להיות אלו שמעודדים אותו להמשיך ואף להצטרף אליו. אם הילד מחליט שהפאזל לא מעניין אותו נסו לעודד אותו להשלים עוד כמה חלקים. אם הוא משחק בפלסטלינה צבעונית תשאלו אותו באיזה צבע הוא הכי אוהב להשתמש ואף צרו איתו כמה יצירות משעשעות בפלסטלינה.

מקדו אותם במה שעושים

קחו למשל הקראת סיפור. יש ילדים שישבו בשקט ויקשיבו לסיפור ויהיו כאלו שיעדיפו לשוטט ולהסתובב בחדר אך אין זה אומר שהם לא מקשיבים. בהקראת סיפור אפשר לשתף את הילדים בסיפור. אם אתם קוראים סיפור עם בעלי חיים – בקשו מהילד לעשות את הקולות של בעלי החיים. אם מדובר על סיפור עלילתי, שאלו שאלות על הסיפור או על הדמויות בסיפור. הילד יתעניין עוד יותר בסיפור ויהיה ממוקד במה שקורה כי זה יהיה מעניין ומיוחד יותר.

לא אוהב? חפשו משהו שהוא אוהב

הורים רבים יגידו שאם הילד שלהם לא אוהב לשחק באורגן הצעצוע שהם קנו לו אז זה ממש חבל. אבל האמת זה לא חבל, כי לא כל הילדים אוהבים לשחק בהכל ואי אפשר להכריח אותם. אם הילד משחק במשהו קצת זמן ולאחר מכן מאבד עניין זה אולי בגלל שזה באמת לא מעניין אותו. נסו למצוא משהו שהילד שלכם אוהב ולכו על זה בגדול, אפשר להרחיב על הנושא עוד יותר. אם הילד אוהב רכבות צעצוע אז אפשר לדבר איתו גם על רכבות אמיתיות ותנו לו להגדיל את הידע שלו בנושא כי הוא רוצה ולא כי אתם בחרתם לו את הנושא.

מתוך: