דיסגרפיה

דיסגרפיה

דיסגרפיה הוא קבוצה של הפרעות התפתחותיות קוגניטיביות הבאה לידי ביטוי בכישורי הכתיבה. פעולת הכתיבה היא פעולה לא פשוטה כלל, מדובר על תהליך קוגניטיבי מורכב. הלוקים בדיסגרפיה מתקשים בכיתבה ובדרך כלל יהיו בעלי כתב יד לא ברור ועם שגיאות כתיב רבות. מלבד שגיאות כתיב אשר נפוצות בקרב אלו שלא סובלים מלקות למידה, יהיו שגיאות כתיב יוצאות דופן.

הסימנים לדיסגרפיה

ישנם סוגים שונים של דיסגרפיה ולכל אחד סימנים שונים ודרכי טיפול שונים. באופן כללי הפגיעה היא בכתיבה בלבד כך שבסוגים השונים של הדיסגרפיה תוכלו לראות סימנים בכתיבה עם שגיאות כתיב רבות, קושי בכתיבת מילים מומצאות, כתיבת מילים דומות רק בגלל הקשר כזה או אחר (דיסגרפיית עומק) חלוקת המילים ל-2 מילים רק בגלל צלילים מסוימים (דיסגרפיה פונולוגית) ועוד סימנים רבים ושונים, חלקם פשוטים וחלקם מורכבים יותר בהבנתם.

הטיפול בדיסגרפיה

בגלל כמות הסוגים השונים כך ישנם טיפולים שונים לכל סוג. במקרים רבים יהיה שימוש בטכנולוגיה מסייעת – הקראת מילים שהוקלדו במקלדת או אוצר מילים אלקטרוני שמפרש מילים, בדגש על מילים בעלי צליל דומה ועוד טיפולים שונים בהתאם לצורך. בנוסף לכך, יהיה שימוש בהוראה מתקנת על מנת להתאים לסובל מדיסגרפיה את תכנית הלימודים ומתן הקלות במבחנים.

מחפשים מכון אבחון? השאירו פרטים ומכון אבחון מומלץ יחזור אליכם!