איך לצלוח את התואר הראשון עם לקויות למידה

האתגרים האופייניים לסטודנטים חדשים בתואר ראשון אינם ייחודיים לבעלי לקויות למידה, אולם קשיי הקריאה, הכתיבה, הריכוז – דווקא כן. אם כך, ודאי תשמחו לשמוע שסטודנטים ומועמדים בעלי לקויות למידה יכולים לקבל הטבות משמעותיות במהלך הלימודים שיסייעו להם לעבור את התואר בהצלחה!

סטודנטים חופשיים? לא בבית ספרנו!

תואר ראשון ובייחוד השנה הראשונה, מאופיינים בלא מעט קשיים כאמור, עבור כל הסטודנטים; מערכת השעות האינטנסיבית, התמצאות ברחבי הקמפוס, מפגש עם האנשים החדשים וכמובן מאסת החומר הנלמד ורמת הקושי שלו, כולם מהווים אתגר לא פשוט לסטודנט הטרי. לצד קושי זה, חשוב לזכור שעבור חלק מבעלי לקויות הלמידה, הקשיים רבים עוד יותר. הלקויות, המתבטאות פעמים רבות בקשיי קריאה וכתיבה, ריכוז, למידת שפות זרות, וזיכרון החומר הלימודי לטווחי זמן ארוכים, מקשות על הסטודנטים לשבת לאורך זמן בקורסים, לענות על תשובות המבחנים ללא שגיאות כתיב, לעקוב אחר החומר הנלמד ולהשתלב בקהילת הלומדים בתואר או במחלקה.

לצד קשיים אלו, יש להזכיר גם את הקשיים החברתיים והרגשיים שלעיתים נלווים ללקויות הלמידה עצמן. תחושת התסכול, חוסר הסבלנות מצד הסביבה ותחושת המסוגלות העצמית הירודה שמגיעה בעקבות כך, גורמת לסטודנטים רבים לאבד את החשק הבסיסי ללמוד ולממש את זכותם הבסיסית להשכלה גבוהה.

עם זאת, עבור אלו מבניהם שמעוניינים ללמוד ולהצליח בתואר ראשון על אף האתגרים, קיימות הטבות מיוחדות שנועדו להקל עליהם את הלימודים ולסייע להם בשלבי הלימוד השונים.

הטבות, תמיכה וייעוץ עבור סטודנטים ונרשמים בעלי לקויות למידה

אז החדשות הטובות הן שאנשים בעלי לקויות למידה יכולים לקבל הכרה המביאה איתה כמה הטבות כאמור, מתוקף החוק לזכויות תלמידים עם לקות למידה במוסדות על תיכוניים הקיים בישראל. אז על אילו הטבות בדיוק מדובר?

מרכזי תמיכה וסיוע

מרבית המוסדות להשכלה גבוהה בישראל מכילים גם מרכזי תמיכה שנועדו כדי לסייע לאותם סטודנטים החל משלבי הרישום והקבלה ועד ללימודים עצמם וקבלת התואר בסופם. במרכזים אלה תוכלו לקבל בין היתר: עזרה בהכוונה בדרך לקבלה על ידי המוסד הלימודי, קבלת מידע אודות האבחונים שאותם נדרשים הסטודנטים לעבור, סיוע על ידי הפעלת מכינות קיץ, סוגים שונים של ליווי ותמיכה רגשית ואישית, וכן הלאה.

הטבות בסיסיות שניתן לקבל במהלך הלימודים

על פי החוק הישראלי כאמור, סטודנטים בעלי לקויות למידה זכאים להתאמות, כגון: בחינות בעל פה והקראת הבחינה, הארכת זמן הבחינה, פריסת התואר לזמן ארוך יותר ועוד. חשוב לציין שייתכן ולא כל ההתאמות ימומשו בבת אחת בכל בחינה או קורס, וכן הדבר יקבע על ידי המוסד הלימודי עצמו. אולם, הסטודנט רשאי לערער על ההחלטה בעזרת חוות דעת מנומקת מטעם מרכז הסיוע במוסד הלימודי.  חשוב לזכור כי התנאי לקבלת ההטבות הוא אבחון של גורם מוסמך ומוכר על ידי המוסד הנבחר.

מתוך:
מחפשים מכון אבחון? השאירו פרטים ומכון אבחון מומלץ יחזור אליכם!