8 מיתוסים על הפרעת קשב וריכוז

מיתוסים על הפרעת קשב

להרבה הורים יש דעות קדומות בכל הקשור ללקויות למידה ובנוגע להפרעת קשב בפרט. הפרעת קשב כוללת בתוכה כמה צורות, יש את הפרעת קשב (ADD) שהיא ללא היפראקטיביות ויש את הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD). עם זאת, אצל כל אדם הסובל מההפרעה היא מתבטאת בצורה קצת אחרת. לא כל המקרים של הפרעת קשב הם אותו דברו וישנן סיבות נוספות שבגינן נוצרים עם הזמן מיתוסים שהגיע הזמן לנפץ.

המיתוסים

המיתוסים הבאים הם לא נכונים, לאחר כל מיתוס נכתוב למה הוא לא נכון או איזה נתון מדויק יותר שופך אור על המיתוס.

רק ילדים נמרצים \ היפראקטיביים הם כאלו הסובלים מהפרעת קשב – למרות שהיפראקטיביות היא תסמין מאוד בולט של הפרעת קשב וריכוז, אין זה הכרח. ילדים יכולים להיות פשוט 'מרחפים' או לא מצליחים להתרכז במשימה מסוימת לאורך זמן אבל לא להראות סימנים לחוסר שקט או נמרצות מסוימת.

ילדים יכולים להתגבר על הפרעת הקשב אם רק יתאמצו – אם לא מטפלים בהפרעת הקשב היא יכולה להמשיך וללוות את הילד גם כשיגיע לבגרות. עם זאת, באמצעות שימוש בחוזקות שלהם והדרכה של הסביבה שלהם או אם צריך – שימוש בתרופות, הילדים יכולים להתפתח ולהתעצם ולנהל בבגרותם חיים מצליחים ומלאי כל טוב. בקריירות מסוימות התכונות שנלוות להפרעת קשב יכולות להיות דווקא יתרון.

ילדים הסובלים מהפרעת קשב הם בעלי סיכון גבוה לשימוש בסמים – אמנם זה נכון שאנשים אימפולסיביים נוטים לקחת יותר סיכונים אבל השימוש בתרופות לצורך הטיפול לא משנה שום דבר מבחינת סיכון. הם בעלי סיכון זהה לשאר הילדים.

ריטלין מרפא הפרעת קשב – ריטלין היא אחת התרופות הפופולריות ביותר בשימוש אצל ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז. היא עוזרת לשפר את הריכוז ולילד להיות פחות היפראקטיבי אך על מנת שהיא תעבוד בצורה יעילה יותר היא צריכה להיות מלווה בתהליך שלם שנועד לעזור לילד, הן מבחינת ההורים, הן מבחינת הצוות החינוכי והן מבחינת ההתמודדות של הילד עם הקשיים.

ילדים בעלי הפרעת קשב הם פשוט ילדים לא ממושמעים – לילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז יש קשיים נויורולוגיים שמקשים להם להשתלט על ההתנהגות שלהם. להגדיר ילדים הסובלים מלקות זו כילדים לא ממושמעים או כילדים 'מופרעים' זה שגוי לחלוטין.

ילדים שלוקחים ריטלין לא יגבהו כמו שצריך \ ריטלין פוגע בגדילה – מחקר שנערך לפני שנים בודדות בדק את זה וגילה שזה ממש לא נכון. ריטלין לא פוגע בגדילה. מחקרים אחרים טוענים שאמנם הריטלין גורם לשינויים קלים בגוף, אך גם במחקרים אלו הריטלין בסופו של דבר לא פוגע בגדילה.

בהפרעת קשב וריכוז אפשר לטפל באמצעות הרפואה הסינית – הרפואה הסינית אמנם יעילה בתחומים שונים, אך היא לא מהווה תחליף לטיפול או לביצוע אבחון מקצועי. מחקרים שבדקו גילו שלמרות כל מיני 'פרסומות' למיניהן על צמחי מרפא ושיטות נוספות, מרבית הטיפולים שהוצעו לא מועילים במאום.

ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז נידונו להישאר בתחתית \ להתפשר על בינוניות – זה ממש לא נכון. מפורסמים רבים הם דוגמאות חיות לכך שלמרות הקשיים אפשר להגיע לגדולה. הזמר ג'סטין טימברלייק, איש העסקים ריצ'רד ברנסון והשחקנים ג'ים קארי ווודי הרלסון ועוד מפורסמים רבים ומצליחים בתחומים רבים הם מעט מאוד דוגמאות מתוך אלפי אנשים מוצלחים וייחודיים. זאת מבלי להזכיר את אלו שלא התפרסמו במדיה אלא אנשים פרטיים שהצליחו בהגשמתם מטרותיהם.

מתוך: